Kdo může žádat o Estu?

Řada cestujích, kteří chtějí vstoupit na území Spojených států za účelem obchodní cesty nebo turistiky (víza B-1/B-2) na méně než 90 dní, může cestovat do Spojených států bez víz v rámci bezvízového programu (Visa Waiver Program).

Cestující do Spojených států v rámci bezvízového programu jsou povinni mít odsouhlasenou elektronickou cestovní registraci ESTA před tím než nastoupí do dopravního prostředku (letadlem nebo lodí) k cestě do Spojených států.

Poplatek za ESTA

Od 8. září 2010 je cestovní registrace ESTA zpoplatněna. Poplatek 14 dolarů se skládá ze dvou částí:

 • Poplatek za zpracování
  Všichni žadatelé, kteří žádají o elektronickou cestovní registraci budou muset zaplatit poplatek za zpracovnání žádosti. Poplatek je $4.00.
 • Poplatek za schválení
  Pokud je vaše žádost schválena a održíte souhlas k cestě do Spojených států v rámci bezvízového programu, bude vám z kreditní karty odečten další poplatek za schválení $10.00. Pokud je vám žádost zamitnuta, bude vám účtován pouze poplatek za zpracování žádosti.


V současnosti mají bezvízový styk se Spojenými státy občané těchto 36 zemí:

Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie

Do USA můžete cestovat bez víz, pokud splňujete následující POŽADAVKY:

 1. Jste občanem České republiky nebo další z výše uvedených zemí.
 2. Vlastníte platný biometrický pas (české úřady vydávají biometrické pasy od září 2006).
 3. Plánujete cestovat to Spojených států na krátkou služební nebo turistickou cestu, nebo chcete v USA pouze přestupovat.
 4. Váš pobyt v USA nepřesáhne dobu 90 dnů.
 5. Máte zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů.

POSTUP při vyplňování cestovní registrace ESTA:

 • Ujistěte se, že vlastníte biometrický pas.
 • Vyplňte registraci ESTA na adrese https://esta.cbp.dhs.gov/
 • K usnadnění procesu autorizace doporučuje americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) registrovat se v systému nejpozději 72 hodin před cestou. Nicméně žádosti mohou být v rámci bezvízového programu podány kdykoliv před cestou do Spojených států.
 • Dle instrukcí uvedete v registraci ESTA tyto údaje: jméno, datum narození a informace o pase. Číslo letu a adresa pobytu ve Spojených státech jsou informace dobrovolné. Budete však muset zodpovědět dotazy týkající se nakažlivých chorob, případného trestního stíhání a mimo jiné i dotazy ohledně zamítnutí předešlých žádostí o vízum nebo deportace.
 • Žádost o autorizaci ESTA je nutné vyplnit bez české diakritiky. Povinné jsou odpovědi pouze na otázky, které jsou označené červenou hvězdičkou. Všechny ostatní odpovědi jsou dobrovolné.

UPOZORNĚNÍ: Děti, i když cestují s rodiči, musí získat samostatné povolení přes systém ESTA na svůj vlastní biometrický pas.

 1. Registrace odsouhlasena: Můžete cestovat do USA bez víz. Stránku s odsouhlasenou registrací ESTA doporučujeme vytisknout a vzít s sebou v den odletu na letiště. Musíte mít zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů.
 2. Registrace se projednává: Kontrolujte webové stránky ESTA pro zjištění aktuálního stavu žádosti. Vyrozumění dostanete nejpozději do 72 hodin.
 3. Cesta nepovolena: Nemůžete cestovat bez víz. V tomto případě musíte zažádat o víza na velvyslanectví USA. Žadatelé, kterým bylo v minulosti vízum zamítnuto, s největší pravděpodobností obdrží odpověd’ “Cesta nepovolena”.

Kam dál